32-540 Trzebinia ul. Przemysłowa 8
+48 32 714 13 96 biuro@myfinepix.pl
Zapytaj o szczegóły!

Gdzie zastosowano pierwszy ekran dotykowy?

Współcześnie ekrany dotykowe są już dostępne praktycznie wszędzie. Jeśli jednak spytamy, gdzie pojawił się pierwszy ekran dotykowy to prawdopodobnie niewiele osób będzie w stanie na ten temat coś konkretnego odpowiedzieć. W związku z tym zapraszamy do przeczytania historii ekranów dotykowych.

Za wynalazcę uważany jest Sam Hurst, który podczas swojej pracy na uniwersytecie w Kentucky opracował Sensor dotykowy. Został on opatentowany pod nazwą Elograph. Nie był to jednak przeźroczysty ekran, taki pojawił się dopiero trzy lata później i był przygotowany również przez firmę założoną przez tego samego naukowca. Te początkowe propozycje były kamieniami milowymi, które pozwoliły osiągnąć standardy, które spotykamy współcześnie. Współczesne ekrany i ich historia zaczyna się jednak dopiero w roku 1977. Wtedy to firma Elographics przygotowania technologię five-wire resistive, która obecnie jest najczęściej wykorzystywana w ramach urządzeń określonych jako ekrany dotykowe. Wtedy to również duński inżynier Bent Stumpe opracował pierwszy dotykowy panel dla akceleratora SPS, który znajdował się w CERN. Nie był to jednak ekran dotykowy w ścisłym tego słowaz znaczeniu. Warto również się zastanowić nad tym, gdzie po raz pierwszy ekran dotykowy został zastosowany. Stało się to rok po odkryciu Hursta. Wtedy to w ramach projektu PLATO użyto pierwszy ekran w urządzeniu PLATO IV, które miało pomagać studentom, którzy musieli obsługiwać bardzo duży uniwersytecki system komputerowy. Dalej urządzenie to były zastosowania w sprzęcie Fairlight - CMI oraz CMI IIx. Były to syntezatory, które używane były przez największe gwiazdy muzyki. W komputerze komercyjnym pierwszy raz zastosowano ekran dotykowy przy wypuszczeniu na rynek urządzenia HP - 150 w roku 1985.

Dziś takich urządzeń, które mają w sobie ekran dotykowy jest już tak wiele, że nie da się praktycznie ich wszystkich spisać. Prawdopodobnie Sam Hurst, który wymyślił urządzenie liczył, że stanie się ono popularnym wynalazkiem, ale trudno przypuszczać, że spodziewał się aż tak ogromnego sukcesu i takiej popularności przygotowanego samodzielnie ekranu dotykowego.